Jak být správný tréninkový parťák a 8 pravidel plavání na dráze

Jak správně trénovat v plavecké dráze, abyste nebrzdili rychlejší plavce nebo aby vás naopak pomalejší neštvali? Na to se podíváme v tomto článku. Tato pravidla jsou povětšinou známá sportovním plavcům, méně již kondičním sportovcům a téměř většina veřejnosti tato pravidla absolutně nezná.

Pokud u bazénu není cedule s popisem plavání v dráze (rychlá, pomalá dráha atd.) a směrem točení, přečtením a sdílením tohoto článku si rozšíříte obzory a pomůžete k lepšímu povědomí o tréninku v plavecké dráze. Okamžitě se stanete lepším tréninkovým parťákem. Přečtěte si také, jak se v bazénu chovat hygienicky a ohleduplně.

 

Pravidlo 1

Než skočíte do dráhy, ujistěte se, že v ní aktuálně neprobíhá/nebude brzy probíhat sportovní trénink nebo není dráha v pronájmu. Než se zapojíte do tréninku, dejte to plavcům najevo, že se hodláte přidat. Nikdy nezačínejte plavat v obsazené dráze, pokud je volná vedlejší dráha.

Povědomí o počtu plavců v dráze musí mít každý, který se na dráze pohybuje. Stoupněte si do rohu, nechte nohy ve vodě nebo si sedněte na okraj bazénu, aby vás plavci mohli zaregistrovat. Následně pusťe rychlejší plavce před sebe a začněte plavat. Nezačínejte plavat těsně před plavajícím sportovcem.

Pokud jste rychlý plavec a volná je pouze pomalá dráha, samozřejmě se přidáte do dráhy, kde je méně lidí, ale odpovídá vaší rychlosti plavání. Vše záleží na tom, jak jsou příslušné dráhy označeny bazénem.

 

Pravidlo 2

Vždy začínejte “točit” automaticky (plavat v kruzích), zprava doleva nebo opačně, podle vedlejší dráhy jako na obrázku níže. Dráhu si můžete rozdělit na polovinu a plavat ve svém směru pouze za předpokladu, že jste na dráze ve dvou a předem se na tom domluvíte.

Abyste umožnili dalším plavcům, aby se do dráhy přidali, musíte sledovat, kdy se tak stane. Když vidíte, že se chystá přidat třetí sportovec, přepněte co nejrychleji na režim “točení” a zvolte správný směr. Pokud jsou přítomné cedule udávající směr plavání, řiďte se podle nich.

Vidíte-li, že ve vedlejší dráze se točí zprava doleva a vy se chystáte skočit do vedlejší prázdné dráhy, měli byste správně zvolit směr opačný, tedy zleva doprava. Jde o bezpečnost všech plavců.

pool lanes

 

Pravidlo 3

POZOR: Nikdy neskákejte nebo se neodrážejte těsně před rychlejším plavcem od stěny. Vždy nejprve pusťte rychlejšího plavce před sebe, následně ho nechte trochu odplavat, pak začněte.

 

Pravidlo 4

Potřebujete-li předjet pomalejšího plavce, dejte mu tak najevo, že se tak stane jemným poklepáním na patu, kotník nebo chodidlo (nikdy plavci nesahejte a netahejte za chodidla opakovaně).

Pomalejší plavec nezrychluje, naopak se co nejvíce přiblíží ke kraji dráhy a případně plave přímo do rohu, kde nechá rychlejšího plavce v klidu odjet od stěny.

Pokud vám někdo klepnul na kotník, již víte, že není na místě vyšilovat (jako někteří jedinci umí), ale pouze plavat u kraje a pustit rychlejšího plavce před sebe.

 

Pravidlo 5

Nikdy se nezastavujte a nedoplavávejte uprostřed stěny! Nechte prostředek volný pro obrátky plavců, kteří jedou dál svou sérii. Ohleduplnost však platí i pro rychlejší plavce, když uvidíte, že někdo přece jen stojí upřostřed stěny pod blokem, neznamená to, že uděláte obrátku o něčí záda, ale zkuste nejdřív vysvětlit, že uprostřed dráhy stát nemá.

Odpočívejte v rozích dráhy! Než vyrazíte na svoje kolo, pusťte před sebe rychlejší plavce. Nesedejte si nebo se nevěšte na plavecké dráhy, můžete poškodit uchycení ve zdi nebo přetrhnout lanko dráhy. Pokud v rohu dráhy odpočívá hodně plavců, zůstaňte u kraje a zlehka se přidržujte dráhy rukou, aniž byste se na ni pověsili.

 

Pravidlo 6

Nezačínejte plavat ihned za plavcem před vámi. Pokud o vás plavec neví, může do vás po obrátce narazit pokud budete nalepeni na sobě. Hrozí zbytečné srážky a zranění.

 

Pravidlo 7

Pokud se v dráze plavou střídavé způsoby (Kraul, Znak) pak v dráze nemůžete plavat soupažné způsoby (Motýlek, Prsa). Možná už jste někdy zkoušeli předplavat pomalu plavoucího prsaře, který svým kopem zabral celou šířku dráhy a ustědřil vám pár kopů do boku nebo hlavy.

Uznáte-li, že v dráze jsou zkušení plavci a vy byste chtěli plavat motýlka, můžete, ale pouze za předpokladu, že při míjení plavce v protisměru použijete pouze 1 paži, abyste umožnili volné proplavání plavce proti vám a nesrazili se rukama.

 

Pravidlo 8

Komunikujte. Buďte ohleduplní. Přizpůsobte se. Pozdravte se s plavci. Domluvte se, když potřebujete začít plavat. Řekněte si, kolik máte vtěřin odpočinku nebo zda zrovna nemáte volné vyplavání, pak před sebe pusťte rychlejší plavce.

Buďte v pohodě a poraďte, nebo si nechte poradit. Dodržováním této plavecké etikety si zjednodušíte trénink, budete více spokojeni a na dráze bude fungovat řád. Rychlejší plavci nebudou štvát pomalejší a pomalejší plavci nebudou štvát rychlejší. Pamatujte, že plavčíci většinou tato pravidla neznají. Bazény často také nemají tato pravidla přehledně zobrazena.

O autorovi

Trenér a zakladatel plavecké školy Swimtime pro aktivní životní styl dospělých a dětí. Trénování se věnuji od roku 2010 a moje aktivní závodní období trvalo 16 let. Studoval jsem Karlovu Universitu se specializací na sportovní plavání. V rámci Swimtime se věnuji výuce dospělých začátečníků se strachem z vody a pokročilejším plavcům pro efektivnější techniku a trénink.

Related Posts

4 důležité části plaveckého tréninku a jeho struktura

Plavecký trénink má svůj specifický průběh a v dnešním článku...