Metodika výuky

Vnímání a cit pro vodu

Pokud nemáte s vodou zkušenosti od malička, budete se v ní cítit pravděpodobně jako těžký kámen. Chybí vám totiž cit pro vodu. Tělo vás neposlouchá a nereaguje tak, jak chcete vy a ještě jste po minutě unavení jako po maratonu. Máte-li navíc strach z vody, vaše reakce jsou panické a tím se dále snižuje vnímání vašeho těla.

Nejprve se musíte spřátelit s vodou a zjistit co platí a co ne. Naučíte se vnímat tělo a respektovat zákonitosti vodního prostředí. Ve vodě jsou některé pohyby převráceny oproti pohybu na suchu. Například chcete-li ve vodě mít vyšší polohu u hladiny, musíte tlačit co nejvíce segmentů těla (ruce, hlava, hrudník) dolů do vody, abyste získaly cílené zvýšení polohy. Jednoduše využijete Archimédův zákon. Zakloněním hlavy nahoru nad hladinu naopak zapříčiníte klesnutí celého těla do hloubky.

Zjistěním reflexů a reakcí vašeho těla získáte pojem o jeho funkčnosti a ovladatelnosti. S tím dále budeme pracovat při výdechu do vody, splývání a prvních základních pohybech. V této úrovni to není až tolik o plavání, ale spíše o poznávání toho, jak se ve vodě chovat, kdy udělat pohyb a kdy se naopak plně uvolnit a zrelaxovat. Pokud již plavete a chcete zlepšit technické provedení, pak pro vás bude nejprve důležité vše zpomalit a vnímat, co ve vodě děláte a proč.

  • Překonání reflexů a strachu
  • Ponoření hlavy
  • Výdech • Nádech
  • Chování těla ve vodě
  • Poloha těla
  • Uvolnění svalového napětí

Časová náročnost

6 až0 hodin
k osvojení dovedností
70%
Obtížnost

Základy plaveckých způsobů

Tato úroveň je pro velkou většinu začínajících plavců startovní bod. Již nějaké malé zkušenosti s pohybem ve vodě máte, ale ještě nevyužíváte plný potenciál aniž byste nemuseli vynaložit obrovské množství energie. Řekneme si postupně krok za krokem základy kraulu a další prvky pro hrubou plaveckou techniku a koordinaci. Zaměříme se hlavně na polohu těla a správné provedení a časování dýchání. Podíváme se také na problematiku kraulových nohou a vysvětlíme si, kdy je dobré kopání používat více a kdy naopak zabezpečit stabilizaci polohy těla a šetřit energii. Opět zde vycházíme z cílů každého klienta.

Používáme specifická i nespecifická cvičení přímo danému klientovi na míru. Využíváme metodu od částí k celku, někdy naopak od celku k částem. Jakmile se naučíte základním pohybům a získáte hrubou koordinaci pro plavecké způsoby, přejdeme k dalším úrovním a zdokonalování přesnosti techniky. Také budete muset zvládnout perfektně dýchání v různých polohách a naučíte se uvolnit svalové napětí, což je důležité, abyste mohli vnímat oporu vody.

Abychom to shrnuli, tak v této úrovni se naučíte hrubé motorice co největšiho počtu pohybů, počínaje kraulem a konče delfínovým vlněním a dalším různým kombinacím. Vše pěkně popořadě a tempem, které je vám vlastní. Ptáte-li se, proč byste se měli učit tolik způsobů, když chcete umět jen kraul? Je to proto, že chceme rozvíjet cit pro vodu a koordinaci ve všech možných směrech. Kombinace pohybů a následně jejich střídání vám umožní začít vnímat vodu o něco rychleji.

  • Poloha těla a kopání
  • Pokročilé dýchání
  • Základy kraulu
  • Základy znaku, prsou a vlnění
  • Svalový tonus, relaxace
  • Tvorba propulzních sil

Časová náročnost

5 až0 hodin
k osvojení dovedností
45%
Obtížnost

Specifické dovednosti

Postupně se dostaneme k dovednostem, které rozvíjí koordinaci a celkový pocit z vody a jistotu. Naučíme vás jak padat do vody a překonat strach, jak skákat po hlavě startovní skok, jak se potápět na dno a později také základy záchrany tonoucího.

Tato úroveň je universální a nezáleží na tom, zda jste atlet nebo začátečník, všechny prvky byste měli alespoň v základu zvládnout. Podíváme se také na pokročilejší plavecké dovednosti jako jsou obrátky, prvky plavání na otevřené vodě, šlapání vody a různé více, či méně obtížné polohy a koordinační cvičení.

Triatlety bude zajímat, jaké jsou rozdíly v plavání na volné vodě a v bazénu a jak plynule měnit provedení kraulu vzhledem k aktuálním podmínkám, např. strategie na startu, drafting, technika plavání ve vlnách, použití neoprenu, držení směru a sledování bojky a další.

  • Kotoulové obrátky
  • Potápění • Freediving
  • Základy záchrany tonoucího
  • Pády a orientace pod hladinou
  • Startovní skoky
  • Plavání na otevřené vodě

Časová náročnost

3 až0 hodin
k osvojení dovedností
60%
Obtížnost
Pokročilé úrovně

Detailní biomechanika pohybu

Začátečníky a pokročilejší plavce, kteří plavou pro zábavu a životní styl, neobtěžujeme s přehnanými detaily v technice a preciznosti provedení pohybu. Není to nutné, protože detaily vyžadují více tréninkových hodin pouze pro to, abychom udělali malou změnu v provedení pohybu.

Pro běžné sportovce je toto nerálné dosáhnout. Tyto biomechanické detaily v technice, které můžete vidět u závodních plavců v podobě hezky vypadajícího a ladného pohybu, vyžadují obrovské množství soustředění a naplavané kilometry.

Snažíme se udržet v tom jednoduchost. Důležité je umět plavat všemi způsoby na dobré technické úrovni, znát základy záchrany tonoucího a zvládnout uplavat pár kilometrů, abychom udrželi kvalitní životní styl a zdravé tělo a mysl.

Výkonnostní plavecký trénink

Výkonnostní trénink, tzn. plavání více jak 3x týdně vyžaduje strategii a trochu plánování. Je samozřejmě důležitý pro všechny atlety a sportovce, kteří chtějí závodit a zrychlovat plavání.

Plavecký trénink je často velmi náročný a protože Swimtime se zaměřuje více na lifestylové plavání, používáme na trénincích jen některé vhodné metody plaveckého tréninku a zatěžování, které jsou zvládnutelné pro ne-atlety.

Samozřejmě i když plavete pro životní styl, vybudování vytrvalosti, síly a rychlosti je součástí tréninku a určitě nezůstanete v komfortní zóně, ale naše očekávání jsou přizpůsobena a vy si nepřipadáte tolik zahlceni a určitě se vám po tréninku nebude chtít zvracet.